Węzły indywidualne dla Warszawy
Projekt „Węzły indywidualne dla Warszawy”
Pełny tytuł Projektu brzmi: „Wymiana wymiennikowych węzłów grupowych na indywidualne węzły cieplne wraz z modernizacją komunalnej sieci ciepłowniczej, w rejonach zwartej zabudowy wielorodzinnej m.st. Warszawy, na obszarach o przekroczonych dopuszczalnych poziomach zanieczyszczeń powietrza”.
Notyfikacja pomocy publicznej projektu „Węzły indywidualne dla Warszawy”
20 czerwca 2013 roku, za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji, Veolia Warszawa (obecnie Veolia Energia Warszawa) otrzymała od Komisji Europejskiej notyfikację pomocy publicznej projektu „Węzły indywidualne dla Warszawy”.
Podpisanie umowy o finansowanie Projektu
W dniu 2 lipca 2012 Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. (obecnie Veolia Energia Warszawa S.A.) podpisało z Władzą Wdrażającą Programy Europejskie (WWPE) i reprezentującą Szwajcarsko – Polski Program Współpracy (SPPW) umowę w sprawie realizacji Projektu.
Forma wsparcia Szwajcarsko - Polskiego Programu Współpracy to bezzwrotna dotacja w postaci refundacji części poniesionych kosztów.
Instytucja dofinansowująca Projekt
Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, czyli tzw. Fundusz Szwajcarski, jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię Polsce i 9 innym państwom członkowskim Unii Europejskiej, które przystąpiły do niej 1 maja 2004 r. Na mocy umów międzynarodowych, zawartych 20 grudnia 2007 r. W Bernie, ponad 1 mld franków szwajcarskich trafi do dziesięciu nowych państw członkowskich.
Fundusze szwajcarskie mają na celu zmniejszanie różnic społeczno-gospodarczych istniejących pomiędzy Polską a wyżej rozwiniętymi państwami UE oraz różnic na terytorium Polski – pomiędzy ośrodkami miejskimi a regionami słabo rozwiniętymi pod względem strukturalnym.
Więcej informacji o Szwajcarsko-Polski Program Współpracy na stronach:
www.programszwajcarski.gov.pl,
www.swiss-contribution.admin.ch/poland/pl/Home.
Zakres Projektu
- Dzielnica Mokotów – 208 budynków,
- Dzielnica Wola - 124 budynki,
- Dzielnica Praga Południe – 173 budynki,
- Dzielnice Bielany i Żoliborz – 78 budynków,
- Dzielnica Śródmieście – 42 budynki,
- Dzielnica Ochota – 193 budynki.
W ramach Projektu zakłada się budowę węzłów indywidualnych jednofunkcyjnych, całkowicie zautomatyzowanych z możliwością zdalnego monitoringu parametrów pracy. W zależności od wielkości pomieszczeń w budynkach, węzły wykonane będą w technologii tradycyjnej lub kompaktowej. Sieć ciepłownicza wykonana będzie w technologii bezkanałowej, preizolowanej z instalacją alarmową pozwalającą na lokalizację awarii oraz podwyższonego stanu zawilgocenia.
Projekt wpisuje się w poprawę efektywności energetycznej poprzez ograniczenie strat na przesyle w wyniku budowy sieci ciepłowniczej preizolowanej w miejsce kanałowej i likwidację ubytków wody sieciowej. Ponadto poprzez możliwość wybudowania instalacji wewnętrznej podgrzewu ciepłej wody i likwidację indywidualnych piecyków gazowych Projekt przyczynia się do realizacji postulatów Polityki Energetycznej Kraju ukierunkowanej na ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza.
Potrzeba realizacji Projektu wynika z działań mających na celu zachowanie ciągłości dostawy ciepła. Do Projektu zostały wybrane obiekty o najgorszym stanie technicznym, dużym stopniu trudności prowadzenia eksploatacji. Mieszkańcy budynków objętych Projektem wykazali gotowość do współpracy przy Projekcie.
Wyłanianie dostawców i wykonawców odbywać się będzie zgodnie z Ustawą z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych z późn. zmianami (Dz.U. Z 14.09.2006 r. Nr 164, p. 1163 - tekst ujednolicony).
Czas trwania Projektu
Projekt realizowany jest w okresie 1 lipca 2012 – 14 czerwca 2017 roku.
Status prac wykonanych
W kwietniu 2009 roku złożony został do Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy Wniosek – Zarys Propozycji Projektu (ZPP) pod nazwą: Wymiana wymiennikowych węzłów grupowych na indywidualne węzły cieplne wraz z modernizacją komunalnej sieci ciepłowniczej, w rejonach zwartej zabudowy wielorodzinnej m.st. Warszawy, na obszarach o przekroczonych dopuszczalnych poziomach zanieczyszczeń powietrza”.
Po pozytywnej ocenie Wniosku - Zarysu Propozycji Projektu (ZPP) przez Władzę Wdrażającą Programy Europejskie (WWPR), w lipcu 2011 roku złożyliśmy do Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy Wniosek - Kompletną Propozycję Projektu (KPP).
Po rekomendacji Władzy Wdrażającej Programy Europejskie (WWPE), Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (MRR) oraz Biura Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, działającego przy Ambasadzie Szwajcarii w Warszawie, Wniosek trafił do Sekretariatu Stanu ds. Gospodarczych Konfederacji Szwajcarii (SECO). SECO jest jednostką szwajcarskiego Ministerstwa Spraw Ekonomicznych, które zgodnie z Umową Ramową, zostało upoważnione przez Szwajcarię do działania w jej imieniu w zakresie wdrażania SPPW.
W dniu 9 maja 2012 roku została podpisana Umowa pomiędzy Szwajcarią, reprezentowaną przez SECO a Rzeczypospolitą Polską, reprezentowaną przez MRR, jako Krajową Instytucję Koordynującą (KIK), dotyczącą dofinansowania na rzecz naszego Projektu.
Umowa w sprawie Realizacji Projektu pomiędzy WWPE a SPEC S.A. (Veolia Energia Warszawa.pl), która kończy okres fazy przygotowawczej i rozpoczyna okres właściwej realizacji Projektu,podpisana została 2 lipca 2012 roku.
Prace bieżące
Obecnie trwają prace dotyczące dokumentacji technicznych i formalno-prawnych oraz przygotowanie postępowań na wyłonienie wykonawców projektu.
Przedstawiciele wyłonionych biur projektowych posiadający pełnomocnictwo Veolii Energii Warszawa S.A. będą zgłaszać się do właścicieli budynków objętych zakresem Projektu w celu określenia lokalizacji pomieszczeń projektowanych indywidualnych węzłów cieplnych i przeprowadzenia uzgodnień pod wzgl. formalno-prawnym jak również technicznym, zgodnie z założeniami zobowiązań Veolii Energii Warszawa S.A.
Zgodnie z przyjętymi założeniami realizacji projektu, Veolia Energia Warszawa S.A.:
- opracuje własnym staraniem dokumentację techniczną sieci cieplnej i przyłączy do każdego budynku oraz dwufunkcyjnego węzła cieplnego (dla potrzeb instalacji wewnętrznej centralnego ogrzewania i podgrzewu ciepłej wody),
- przygotuje i zrealizuje wykonawczo prace objęte projektem w zakresie sieci ciepłowniczych i węzłów indywidualnych,
- przygotuje i zrealizuje prace z przystosowaniem pomieszczeń do potrzeb węzłów cieplnych w zakresie robót budowlanych, sanitarnych (wod-kan, wentylacji grawitacyjnej) oraz doprowadzenia przyłącza energetycznego, wewnętrznego.
Do zadań Odbiorcy ciepła należy:
- wskazanie lokalizacji pomieszczenia węzła cieplnego oraz podłączenie istniejącej instalacji wewnętrznej c.o. do rozdzielaczy w węźle cieplnym wraz z zamontowaniem naczynia ciśnieniowego (zabezpieczenie instalacji wewnętrznej co),
- upoważnienie Veolii Energii Warszawa S.A. do występowania o pozyskanie pozwolenia na budowę w imieniu Odbiorcy.
Kontakt
Ryszard Płotnicki
t. 22 658 52 02
Tomasz Bańkowski
t. 22 658 50 95
Strona www: www.wezlyindywidualne.waw.pl