×
×

Podaj swój e-mail w celu weryfikacji wyrażenia przez Ciebie zgody na komunikację elektroniczną.

Jeśli posiadamy Twoją zgodę zostaniesz automatycznie przeniesony do formularza po kliknięciu przycisku "zweryfikuj".

18 lipca br. na Skwerze im. Jerzego Jarnuszkiewicza przy ulicy Perzyńskiego uroczyście odsłonięte zostały tablice pamiątkowe trójki wybitnych osobistości związanych z warszawskimi Bielanami. W ten sposób zainicjowaliśmy projekt „Ważni dla Dzielnicy”, którego założeniem jest uhonorowanie osób, które w szczególny sposób zasłużyły się dla danej dzielnicy Warszawy. W ramach projektu Veolia funduje trzy drzewa oraz tablice pamiątkowe na cześć trzech bohaterów wytypowanych przez daną dzielnicę. W wydarzeniu wzięli udział m.in. rodziny i przyjaciele wyróżnionych, przedstawiciele władz dzielnicy Bielany oraz Veolii Energii Warszawa.

W miniony poniedziałek na warszawskich Bielanach upamiętniliśmy:

  • Marynę Falską, nauczycielkę oraz działaczkę społeczno-polityczną, która w 1919 r. wspólnie z Januszem Korczakiem i Marią Podwysocką stworzyła w Pruszkowie sierociniec „Nasz Dom”, w którym podczas II wojny światowej ukrywała żydowskie dzieci.
  • Wybitnego projektanta grafik Romana Duszka, który był autorem wielu znaków graficznych m.in. Polskich Linii Lotniczych LOT i warszawskiego metra.
  • Rzeźbiarza Jerzego Jarnuszkiewicza, który zaprojektował m.in. monument Małego Powstańca. Jest to artysta, którego już wcześniej Bielany uhonorowały nazwą skweru, gdzie odbyła się poniedziałkowa uroczystość.

Na terenie dzielnicy Bielany zostały posadzone 3 lipy holenderskie – żywe pomniki ważnych mieszkańców dzielnicy, przy których zostały postawione tabliczki z opisem wyróżnionych osób. Drzewo Pani Maryny Falskiej znajduje się na skwerze jej imienia w pobliżu placówki „Nasz Dom”, którym kierowała. Drzewo Pana Jerzego Jarnuszkiewicza zostało posadzone w pobliżu Pierwszej Warszawskiej Pracowni Artystycznej, w której tworzył artysta, jego syn oraz wnuczka, a drzewo Pana Romana Duszka jest umiejscowione przy Metrze Młociny.

„Ważni dla Dzielnicy to dla nas wyjątkowy projekt, ponieważ łączy pamięć o szczególnie zasłużonych dla dzielnicy osobach z dbałością o przyrodę. Posadzone drzewa będą żywym symbolem naszego szacunku, jednocześnie przyczyniając się do zazielenienia dzielnic” – powiedziała Aleksandra Żurada z Veolii Energii Warszawa.

Projekt „Ważni dla Dzielnicy” to kolejna inicjatywa Veolii, która od ponad dekady aktywnie angażuje się w życie miasta, działając na rzecz ochrony środowiska naturalnego, wdrażając szereg inwestycji proekologicznych i społecznych.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z inauguracji – trzeba kliknąć, by powiększyć.