×
×

Podaj swój e-mail w celu weryfikacji wyrażenia przez Ciebie zgody na komunikację elektroniczną.

Jeśli posiadamy Twoją zgodę zostaniesz automatycznie przeniesony do formularza po kliknięciu przycisku "zweryfikuj".

Rozpoczęliśmy proces eliminowania przegrzewów na węzłach obcych, czyli takich, które nie należą do Veolii.

Oznacza to, że od kwietnia 2023 właściciel budynku, który doprowadza do przegrzania wody powracającej z jego węzła, będzie miał zmieniony sposób naliczania opłaty za ciepło. Opłata za ciepło będzie obliczana wg. temperatury powrotu zawartej w tabeli regulacyjnej, która jest zgodna z warunkami umowy. Będzie to skutkowało zwiększeniem rachunku za ciepło.

Działania te rozpoczynamy w ślad za rozporządzeniem Ministra Klimatu z dnia 7 kwietnia 2020 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło. (Dz.U. 2020 poz. 718);

Co to są węzły obce?
Są to takie węzły, które nie należą do Veolii Energii Warszawa. Zarządzanie nimi należy do właściciela węzła, czyli do administracji budynku.

Co to są przegrzewy
Woda, która po doprowadzeniu ciepła do budynku wraca z węzła do sieci, musi mieć odpowiednią temperaturę. Przegrzewy występują wtedy, gdy po ogrzaniu budynku woda powracająca do sieci (tzw. „woda powrotna”) jest zbyt gorąca. Wysoka temperatura powrotu świadczy o nieefektywnym, niewydajnym schłodzeniu wody sieciowej, czego przyczyną najczęściej jest zły stan techniczny węzła. 

Kto jest odpowiedzialny za stan techniczny węzła?

Temperatura powracającej wody zależy m.in. od regulacji urządzeń na węźle. Jeśli jesteś właścicielem węzła w Twoim budynku, jesteś również odpowiedzialny za jego właściwe parametry. Utrzymanie odpowiedniej temperatury wody ciepłowniczej, która powraca do sieci, to zadanie dla właściciela węzła i nie ma na nią wpływu sposób użytkowania ciepła przez mieszkańców..

Jeśli Veolia jest właścicielem węzła cieplnego, to my – Veolia jesteśmy odpowiedzialni za jego odpowiednie parametry. 

Jakie masz obowiązki jeśli jesteś właścicielem węzła?

  • Odpowiednia konserwacja węzła,
  • Odpowiednia regulacja urządzeń na węźle,
  • Zachowanie odpowiedniego porządku w pomieszczeniu węzła.

Dlaczego eliminowanie przegrzewów jest ważne?

  • Przegrzewy są szkodliwe dla środowiska. Wyprodukowane ciepło marnuje się. Zamiast ogrzewać mieszkania, wraca do elektrociepłowni.
  • Przegrzewy są nieefektywne energetycznie. Wysoka temperatura wody powracającej do elektrociepłowni wpływa negatywnie na produkcję energii elektrycznej w kogeneracji.

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń do nas, a my pomożemy Ci dobrać  odpowiednie działania w celu usunięcia przegrzewu. A jeśli chcesz, żebyśmy to my zadbali o węzeł, w Twoim budynku, zapoznaj się z naszą ofertą dostępną TUTAJ.

Veolia Energia Warszawa nieustannie dokłada starań, by zapewnić właściwe funkcjonowanie warszawskiej sieci ciepłowniczej. Wciąż inwestujemy w modernizację sieci, a także wprowadzamy inteligentne rozwiązania, które wzmacniają bezpieczeństwo dostaw ciepła i wspierają efektywność energetyczną systemu. Projekt eliminowania przegrzewów ma na celu wspieranie naszych starań o ograniczenie strat ciepła, dzięki czemu dbamy o środowisko.