×
×

Podaj swój e-mail w celu weryfikacji wyrażenia przez Ciebie zgody na komunikację elektroniczną.

Jeśli posiadamy Twoją zgodę zostaniesz automatycznie przeniesony do formularza po kliknięciu przycisku "zweryfikuj".

W środę 20 lipca br. w Szkole Podstawowej nr 342 w Warszawie odbyła się uroczysta inauguracja nowego programu edukacyjnego pn. „Akademia Veolia – Zdrowie i Integracja” dedykowanego nauczycielom warszawskich placówek. 

W Warszawie wystartował nowy program Fundacji Veolia Polska i Fundacji V4Sport, realizowany przy wsparciu Biura Edukacji i Biura Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w partnerstwie z Veolią Energia Warszawa S.A. „Akademia Veolia – Zdrowie i Integracja” ma na celu integrację językowo-kulturową dzieci uchodźców uczęszczających do warszawskich szkół podstawowych i przedszkoli oraz wsparcie nauczycieli, poprzez zapewnienie nowoczesnych i kompleksowych materiałów edukacyjno-ruchowych.

Akademia Veolia – Zdrowie i Integracja – gotowe materiały dla nauczycieli

Adaptacja ukraińskich dzieci do nowej rzeczywistości jest olbrzymim wyzwaniem. Z wieloma przeciwnościami mierzą się nie tylko najmłodsi i ich rodzice, ale także placówki edukacyjne i nauczyciele. Dlatego też tak istotne jest zapewnienie wsparcia, zarówno dzieciom, jak i ich wychowawcom.

– Potrzeba integracji uchodźców w polskim systemie szkolnictwa jest ogromna. W samej Warszawie liczba ukraińskich dzieci zapisanych do przedszkoli i szkół podstawowych pod koniec czerwca br. przekroczyła 15 tysięcy – mówi Joanna Gospodarczyk, Dyrektorka Biura Edukacji m.st. Warszawy – Dlatego tym bardziej cieszymy się, że warszawscy nauczyciele będą mieli do dyspozycji gotowe materiały, które ułatwią im codzienną pracę z dziećmi – dodaje.

W okresie wakacyjnym w Akademii Veolia – Zdrowie i Integracja będą mogły wziąć udział publiczne przedszkola oraz oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, a od września dołączą również klasy 1-3 ze szkół podstawowych.

Placówki biorące udział w programie, otrzymają bezpłatny dostęp do innowacyjnych materiałów edukacyjnych promujących ideę nauki w ruchu – niemal 250 filmów oraz minimum 100 ruchowych kart pracy, które łączą w sobie trzy ważne dla rozwoju najmłodszych nurty: edukację i rozrywkę (EDU-rozrywka, ang. EDUtainment) oraz ruch.

– Nowoczesna edukacja i integracja lokalnych środowisk od kilku lat są przedmiotem działań naszej Fundacji – tłumaczy Izabela Rakuć-Kochaniak, Prezes Fundacji Veolia Polska – Jesteśmy dumni, że po raz kolejny, w duchu międzysektorowej współpracy, rozpoczynamy program, dzięki któremu wzmocnimy wzajemne zrozumienie, otwartość na innych i pozwolimy zbudować relacje, które przetrwają, będąc jednocześnie podstawą do budowy silniejszego, bardziej odpornego na kryzysy miasta – dodaje.

Integracja poprzez ruch

Założenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że do prawidłowego rozwoju dzieci potrzebują co najmniej 60 minut aktywności fizycznej dziennie.

Ruch od zawsze był uniwersalnym językiem dla wszystkich, bez względu na wiek i pochodzenie. Aktywność fizyczna nie tylko zapewnia prawidłowy rozwój dzieci i zwiększa efektywność nauki, ale także odstresowuje, wprawia w dobry nastrój i daje poczucie wspólnoty. Ruch może stać się odskocznią od złych zdarzeń.

– Ruch jest doskonałym narzędziem do integracji. Liczne badania wykazują, że szeroko rozumiany sport ma bezpośredni związek ze wzrostem poczucia przynależności przez młodych uchodźców – mówi Jakub Kalinowski, Prezes Fundacji V4Sport – Jesteśmy przekonani, że filmy i ruchowe karty pracy, w tym także z elementami języka ukraińskiego, pomogą nauczycielom w integracji dzieci polskich i dzieci innych nacji.

Na Akademię Veolia – Zdrowie i Integracja składać będą się także spotkania on-line z udziałem ekspertów zagranicznych, dotyczące integracji uchodźców poprzez sport czy gotowy zestaw zabaw w formie Kart Ruchu.