×
×

Podaj swój e-mail w celu weryfikacji wyrażenia przez Ciebie zgody na komunikację elektroniczną.

Jeśli posiadamy Twoją zgodę zostaniesz automatycznie przeniesony do formularza po kliknięciu przycisku "zweryfikuj".

Veolia Energia Warszawa stale pracuje nad poprawą efektywności warszawskiej sieci ciepłowniczej, każdego roku inwestując średnio 100 milionów złotych w jej rozbudowę i modernizację. Bieżąca modernizacja liczącej sobie ok. 1 900 km długości sieci – największej w Unii Europejskiej, to nie tylko kwestia zapewnienia niezawodnych dostaw ciepła, ale również wymiernych korzyści ekologicznych i ekonomicznych.

Lato – „najgorętszy” okres dla ciepłowników

Podczas gdy większość z nas latem udaje się na wypoczynek, dla ciepłowników zaczyna się okres serwisowo-remontowy pozwalający przygotować się do kolejnego sezonu. To czas sprawdzania wszystkich elementów sieci, wymiany zużytych części i remontu poszczególnych odcinków, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia awarii w sezonie zimowym.  Oznacza to konieczność zrealizowania tzw. wyłączeń planowych, niezbędnych do przeprowadzenia prac konserwacyjnych i modernizacyjnych.

W 2023 r. łącznie wykonanych zostało 489 wyłączeń planowych. Mało kto z nas już pamięta, że dawniej podczas prac remontowych ogrzewanie i ciepła woda była niedostępna nawet przez dwa tygodnie Dzisiaj dzięki nowoczesnym technologiom oraz zsynchronizowaniu pracy całych brygad terenowych, przerwy związane z wyłączaniem dostaw ciepła i ciepłej wody trwają od kilku do kilkunastu godzin.

Mniej uciekającego ciepła

Już ponad 55% warszawskiej sieci ciepłowniczej, której początek sięga lat 50-tych XX wieku, to już nowoczesna infrastruktura oparta na rurach preizolowanych. Głównym powodem wymiany rur jest pojawienie się nowych technologii, bardziej efektywnych energetycznie materiałów, które znacząco wpływają na trwałość i niezawodność instalacji.

W 2023 roku Veolia Energia Warszawa łącznie wybudowała i zmodernizowała 16 km sieci ciepłowniczych, co odpowiada długości trasy od Południowej Obwodnicy Warszawy w Wilanowie do Mostu Grota Roweckiego. Ponadto, powstało 49 nowych węzłów cieplnych, co oznacza kolejne budynki w Warszawie podłączone do miejskiej sieci, a 18 z istniejących węzłów zostało doposażonych w moduły ciepłej wody, co znacznie poprawiło komfort mieszkańców stolicy.

Dzięki tym działaniom strata ciepła na przesyle, czyli ilości ciepła, które “ucieka” do otoczenia w drodze z elektrociepłowni do budynku, w 2023 roku wyniosła 10,88 procent. Jest to jeden z najlepszych wyników w Polsce w zestawieniu z innymi dużymi systemami.

W poszukiwaniu awarii

Wieloletnia eksploatacja rur to również większa podatność na zużycie, a tym samym na awarie. Na szczęście inteligentny system zarządzania warszawską siecią pozwala na całodobowe jej monitorowanie, odczyt parametrów i ich regulację na odległość.

Dzięki nowoczesnym technologiom diagnostycznym wiele zakłóceń jest usuwanych zanim zostaną one zauważone przez odbiorcę ciepła. W ten sposób w 2023 r. udało się wykryć i usunąć ponad 70 procent wszystkich awarii sieci ciepłowniczej, bez długotrwałych zakłóceń w dostawie ciepła i ciepłej wody. Pozostałe 30 procent to nagłe i nieprzewidziane awarie, które dzięki natychmiast podjętym działaniom naprawczym zostały sprawnie usunięte.

Dbałość o infrastrukturę oraz całodobowy monitoring zdalny skutkuje obniżeniem liczby awarii o 40% w ciągu ostatnich lat.

Przyłączanie nowych odbiorców

Lato i okres remontów to także rozwój sieci ciepłowniczej do nowych obszarów.  Warszawa rozwija się bardzo dynamicznie, wciąż powstają nowe budynki biurowe i nowe osiedla mieszkalne, a sieć ciepłownicza rośnie razem z miastem. Okres remontowy to najlepszy  czas, kiedy można podłączyć do sieci ciepłowniczej nowe inwestycje.

Jakie plany na ten rok?

W 2024 r. Veolia Energia Warszawa ma w planach wybudowanie i zmodernizowanie łącznie 16 km sieci ciepłowniczych oraz wybudowanie 40 węzłów nowych cieplnych. Modernizacja obejmie także inne elementy infrastruktury ciepłowniczej, co przyczyni się do dalszego zwiększenia efektywności i niezawodności dostaw ciepła.

To oznacza, że wkrótce jeszcze więcej mieszkańców Warszawy będzie mogło korzystać z nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań ciepłowniczych. Spółka przewiduje również, że o 10 procent zmniejszy się liczba awarii w stosunku do 2023 roku.

Inwestycje w kolorze zieleni

Inwestycje w nowoczesne technologie oraz stałe ulepszanie infrastruktury ciepłowniczej podejmowane przez firmę Veolia Energia Warszawa mają na celu przede wszystkim rozwój systemu ciepłowniczego oraz sukcesywną poprawę jego efektywności energetycznej poprzez ograniczanie strat ciepła. Wpływa to bezpośrednio na poprawę efektywności wykorzystania energii ciepła oraz pozwala ograniczyć emisję CO2, a tym samym przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców stolicy i wspiera rozwój zielonej Warszawy.

Zobacz także Zielona Mapa Veolii w Warszawie

Warszawscy ciepłownicy aktywnie wspierają “zazielenianie” stolicy poprzez zazielenianie sieci ciepłowniczej, ale równie chętnie angażują się w działania na rzecz ochrony przyrody w mieście. Przykładem może być projekt „Kocham Warszawę – łapię deszczówkę”, zainicjowany w 2021 r.

Projekt poświęcony jest tematowi retencji wody. Do tej pory w pięćdziesięciu przedszkolach i dwunastu szkołach miejskich firma zamontowała sto dwadzieścia cztery zbiorniki do łapania deszczówki, posadziła łącznie sto drzew i dwieście czterdzieści krzewów i bylin.

W tym roku, projekt realizowany jest we współpracy z Warszawskim ZOO. W pierwszej połowie roku zamontowano dwadzieścia osiem zbiorników do łapania deszczówki głównie na terenie zaplecza ZOO. W drugiej części roku zamontowanych zostanie kolejnych dziesięć zbiorników, a także posadzonych zostanie 340 krzewów i bylin na terenie ogrodu.