×
×

Podaj swój e-mail w celu weryfikacji wyrażenia przez Ciebie zgody na komunikację elektroniczną.

Jeśli posiadamy Twoją zgodę zostaniesz automatycznie przeniesony do formularza po kliknięciu przycisku "zweryfikuj".

Z radością informujemy, że podpisaliśmy umowę z Miejskim Ogrodem Zoologicznym im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie na realizację projektu „Kocham Warszawę – łapię deszczówkę 3.0”. Ekologiczne działania i edukacja są dla nas bardzo ważne, to dla nas wielka radość i satysfakcja 🙂

Działania w Warszawskim ZOO zostały podzielone na dwa etapy:

  • W pierwszej połowie roku zamontujemy dwadzieścia osiem zbiorników do łapania deszczówki głównie na terenie zaplecza ZOO. Na tym etapie przewidzieliśmy też działania edukacyjne na temat małej retencji wody. W tym celu do eko-wioski, która znajduje się na terenie ogrodu zoologicznego, dostarczymy interaktywne tablice oraz elementy edukacyjne.
  • W drugiej części projektu zamontujemy kolejnych dziesięć zbiorników, a także posadzimy nowe rośliny na terenie ogrodu.

Łapanie deszczówki i wykorzystanie jej do podlewania roślin to nasza odpowiedź na realne zapotrzebowanie na wodę. Ogród zoologiczny to ogrom roślinności i miejsce życia dla wielu gatunków zwierząt, a woda jest nieodłącznym elementem istnienia życia. Dlatego oszczędzamy wodę – każdą kroplę traktujemy jak skarb, zwłaszcza przy coraz bardziej widocznym ociepleniu klimatu.

Warszawskie ZOO jest chętnie odwiedzane nie tylko przez warszawiaków. Dla wielu osób to miejsce odpoczynku i relaksu. Ale pamiętajmy, że wizyta w ZOO to również doskonała okazja do edukowania dzieci i dorosłych. Projekt Kocham Warszawę – Łapię deszczówkę to świetny przykład do naśladowania dla naszych gości, ale również odpowiedź na realne zapotrzebowanie. Ogród zoologiczny to ogrom roślinności i miejsce życia wielu gatunków zwierząt, także tych dzikich. Woda jest nieodłącznym elementem ich istnienia. Zatem w ZOO oszczędzamy wodę, nie kosimy trawników jeśli to niekonieczne, a każdą kroplę traktujemy jak skarb, szczególnie przy coraz bardziej widocznym ociepleniu klimatu” – mówi Andrzej Kruszewicz, Dyrektor Warszawskiego ZOO.

Działania w warszawskim ZOO to już trzecia odsłona projektu „Kocham Warszawę – łapię deszczówkę”, który realizujemy realizuje od 2021 r.
Do tej pory w pięćdziesięciu przedszkolach i dwunastu szkołach miejskich zamontowaliśmy sto dwadzieścia cztery zbiorniki do łapania deszczówki, posadziliśmy łącznie sto drzew i dwieście czterdzieści krzewów i bylin. Oprócz tego przygotowaliśmy obszerne materiały edukacyjne dla dzieci oraz scenariusze do prowadzenia zajęć dla nauczycieli o znaczeniu wody w przyrodzie. Przekazaliśmy Warszawskim szkołom dwadzieścia cztery makiety edukacyjne do prowadzenia zajęć o OZE oraz dwadzieścia cztery zewnętrzne mini lampy solarne.

„Realizacja kolejnej części projektu, tym razem w Warszawskim ZOO, ma dla nas duże znaczenie i cieszymy się bardzo z podpisania tej umowy o współpracy.
Poza naszą główną działalnością, jaką jest dostarczanie ciepła dla mieszkańców Warszawy, dużą wagę przywiązujemy do działań proekologicznych. Wspieramy zazielenianie stolicy i chętnie angażujemy się w działania na rzecz ochrony przyrody w mieście. Retencja wody jest jednym z nich.” –
mówi Aleksandra Żurada, dyrektorka Komunikacji Veolii Energii Warszawa.