×
×

Podaj swój e-mail w celu weryfikacji wyrażenia przez Ciebie zgody na komunikację elektroniczną.

Jeśli posiadamy Twoją zgodę zostaniesz automatycznie przeniesony do formularza po kliknięciu przycisku "zweryfikuj".

Andrzej Bukowiecki, Andrzej Rogiński i Maciej Mazur – to osoby zasłużone dla Ursynowa. Dlatego zostali uhonorowani w projekcie „Ważni dla Dzielnicy” realizowanym przy zaangażowaniu dzielnicy Ursynów. W poniedziałek 13 listopada 2023 roku zostały odsłonięte tablice pamiątkowe przy wcześniej posadzonych drzewach, które są żywymi pomnikami honorującymi zasłużonych bohaterów.

Urząd Dzielnicy Ursynów wybrał na początek trzy osoby zasłużone dla Ursynowa:

  • Andrzej Bukowiecki (ur. 1955 r.) – filmoznawca, działacz kulturalny, w latach 1984-2020 związany z Domem Sztuki na Ursynowie,
     
  • Maciej Mazur (ur. 1977 r.) – dziennikarz, autor książek o Ursynowie oraz strony ursynow.org.pl, społecznego archiwum historii lokalnej,
     
  • Andrzej Rogiński (ur. 1946 r.) – dziennikarz, spółdzielca, wpłynął na powstanie metra w Warszawie.

Planujemy stworzenie alei osób ważnych dla naszej dzielnicy. 

Spędziłem w Domu Sztuki na Ursynowie 36 lat. To jest kilka epok. Klimat ursynowski to przede wszystkim ludzie. W latach 70-tych Ursynów zasiedlano wybitnymi postaciami ze świata kultury, sportu, teatru i filmu. To właśnie dzięki tym fantastycznym ludziom mógł powstać Dom Sztuki – mówi jeden z uhonorowanych w projekcie, Andrzej Bukowiecki.

Prawdopodobnie gdyby nie stworzenie lobby prometrowskiego dla miasta Warszawy, budowa metra opóźniłaby się o 10-15 lat. Historia pierwszej linii metra zaczęła się w pierwszym ursynowskim domu kultury przy ul. Koński Jar i wymagała zjednoczenia pionierów Ursynowa – wspomina redaktor naczelny istniejącego do 2019 r. tygodnika lokalnego „Pasmo”, Andrzej Rogiński.

Chciałbym bardzo podziękować, że zostałem zaliczony do grona osób ważnych dla dzielnicy, to dla mnie bardzo istotne wyróżnienie, ponieważ wkrótce minie 20 lat odkąd wpadłem na pomysł, że Ursynów jest na tyle ciekawym miejscem, iż warto zacząć zbierać dokumenty świadczące o jego historii. Tak powstała strona ursynow.org.pl – mówi dziennikarz i mieszkaniec Ursynowa, Maciej Mazur.

Ursynów liczy ponad 150 tysięcy mieszkańców, dlatego zasługuje na własną tożsamość. Bohaterowie naszego dzisiejszego spotkania doskonale tę tożsamość czują i na co dzień kultywują, a nawet tworzą i są jej częścią – mówi zastępca burmistrza Ursynowa, Jakub Berent.

Na Ursynowie, w pobliżu Urzędu Dzielnicy Ursynów oraz Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy”, posadzone zostały trzy graby pospolite odmiany ‘Lucas’.

Tego dnia, przy okazji odsłonięcia tablic pamiątkowych, zorganizowana została symboliczna uroczystość, która była okazją do poznania bohaterów, ich rodzin, przyjaciół i współpracowników.